Tilbage

Bølgerne vækker os til live - Sommersurf 2026

07/07-2026

En weekend i Thy med sommerens bedste surf, hvor et team på 6 deltagere i den grad stemplede ind. Her fik vi

  • Trin-for-trin progression, for at få hjernen og den mentale side med. Trygge kajakroere surfer med større overskud og overblik.

  • Træning efter filosofien “don’t take your body where your mind hasn’t been” - få den mentale side med.

  • Mange, mange surfture, en del rul og et par helt okay svømmeture.

  • Sommervarmt vesterhav og høj sol fra en skyfri himmel.

  • Vilde refleksbølger og elevatordønninger.

  • Fede surf-vibes på vandet med hundredevis af andre surfere der også hygger sig.

  • Læring og refleksion over hvordan dagens mål blev nået, og hvordan der kan bygges videre.

  • Lejrliv, bålmad og godt teamwork om at være fælles om at hjælpe hinanden og skabe en super god oplevelse.

  • Syn for sagen om hvordan Cold Hawaii, kysten i Thy, kan levere varieret surf når vinden skruer sig op og bølgerne bliver store!


Som Thomas, en af deltagerne fortæller:


Denne camp var virkelig lærerig. Tue er virkelig pædagogisk og struktureret i sin tilgang, og selvom jeg har været i lignende forhold flere gange før, fik jeg nye indsigter og forstod pludselig ting, jeg ikke har forstået på de tidligere ture i bølger og surf. Jeg lærte både at læse vandet bedre, forstår pludselig hvordan og hvornår jeg skal fange bølgen ... og så lykkedes mit rul nu også, når jeg uforberedt fik en vasker af bølgerne ... igen og igen 🤣



En kæmpe tak til hele holdet for en tip top surfweekend - aloha! 🤙

-Tue

Kan du li' indholdet her - og vil du have mere?

Få månedens inspiration og nyheder fra OnAdventure.

Følg med i det indhold, som flest andre synes godt om, og få månedens vigtigste nyheder.

Good vibes only, nyhedsbrevet er spamfri zone og og du kan afmelde når som helst.